TELİF HAKLARI

Telif Hakları Ana Resim

Telif hakkı (İngilizce: copyright), bir kişi ya da kişilerin her türlü fikrî emeği ile meydana getirdiği bilgi, düşünce, sanat eseri ve ürününün kullanılması ve kopyalanması ile ilgili hukuken sağlanan haklardır. Telif hakkının doğması için tescile gerek yoktur. Fikir ve sanat eserleri üzerindeki haklar eserin üretilmesiyle birlikte doğar. Bununla birlikte eser sahibi isterse ülkenin ilgili tescil birimlerinde (mesela Türkiye'de noter ya da Kültür Turizm Bakanlığı) isteğe bağlı olarak kayıt tescili yaptırabilir. Telif hakları, genellikle belli bir süre için geçerlidir.

Telif hakkı simgesi, çember içinde bir "C" harfidir, © harfi üzerinde bulunduğu yapanın telif haklarının korunduğunu belirtir ve İngilizce "copyright" kelimesini ifade eder. C sembolü kullanılsın ya da kullanılmasın, orijinal her fikir ve ürün, doğuştan telif haklarına sahiptir.

Telif hakların korunması temel insan haklarından biridir. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 27. maddesine göre herkesin yaptığı her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden mütevellit manevi ve maddi menfaatlerin korunmasına hakkı vardır.

Ayrıntılı bilgi almak ve danışmak istediğiniz her türlü konu ile ilgili sayfa altında yer alan Uzmana Danışın kutusunu doldurun, info@patentpark.com.tr 'ye mail atın veya 0850 311 42 42 numaralı telefondan uzmanımızla direkt görüşün!

Telif Hakları Müracaatı

Telif Hakları Müracaatı

Devamını Oku
Telif Hakları Hukuki İşlemleri

Telif Hakları Hukuki İşlemleri

Devamını Oku

İlgili Haberler

ilkcaglar

Fikri Hakların Gelişimi

Antik Yunan ve Roma’da, sanat eserleri, fikirler ve buluşlarla ilgili koruma sağlayan kararlara rastlanmaktadır. Örneğin; MÖ 330'da, Antik Yunan yöneticilerinin ünlü düşünür ve sanatçıların yaratıcılığını ve eserlerin orijinalliğini korumak amacıyla, eserlerinin orijinal kopyalarının şehri...

03 Nisan 2023

copyrighthaber

“NFT -Nitelikli Fikri Tapu Raporu” Yayınlandı

NFT, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu gösteren  bir tür sertifika olarak nitelendirilmekte ve  bu özelliğiyle de telif hakları alanında ispat kolaylığı açısından dikkat çekici bir konumdadır. Bu benzersiz dijital varlıklar; dijital eserlerin niteliği, eser üzerindeki m...

23 Şubat 2023

WhatsApp