Marka

Marka, bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

Markalar başvuru tarihi itibarıyla her 10 yılda bir yenilenmek suretiyle sonsuza dek korunabilirler.

Patent

PATENT, bulus sahiplerinin  buluslarını, baskalarının  kolayca anlayabilecegi ve  bundan faydalanarak daha iyi  çalısmalar yapabilecegi  biçimde ayrıntılı olarak  açıklamaları karsılıgında  kendilerine bulus konusu  ürünü üretme, kullanma, satma veya ithal etme  konusunda "belirli bir süre"  ayrıcalık tanıyan bir haktır. 

Patent dosyanızın hazırlanması ortalama 15-20 iş günü arasındadır. Hazırlandıktan sonra teyide sunularak işlem yapılır. Sonrasında TÜRKPATENT tarafındaki süreci 2-3 yıl sürebilmektedir. Bu süreçte her zaman PATENTPARK olarak yanınızdayız.

Tasarım

Tasarım tescili, ürünlerin dış görünümünü koruyan bir sınai mülkiyet hakkıdır. Tasarım: Tasarım, bir ürünün tamamının veya bir parçasının çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümün korunmasıdır.

Tasarımlar başvuru tarihinden itibaren 5 yılda bir yenilenmek suretiyle maksimum 25 yıla kadar korunabilmektedir.

Marka, Patent ve Tasarım Konularında Profesyonel Desteğimiz Sizlerle

DANIŞMANLIK AL
WhatsApp